Moderné alpské lyžovanie


Alpské lyžovanie nazývané aj zjazdové lyžovanie patrilo a stále patrí medzi najatraktívnejšie zimné športy pestované v prírode. Napriek značnej finančnej náročnosti mu holduje veľké množstvo ľudí vo všetkých vekových kategóriách. Táto mimoriadne obľúbená aktivita spočíva v celku jednoduchom pohybe po snehu pomocou lyží. Lyžovanie sa pôvodne používalo ako efektívny spôsob dopravy v severských krajinách. Od 18. storočia sa postupne rozvíjalo ako športová, neskôr aj ako rekreačná aktivita. Dnes sa lyžovaniu rekreačne venujú milióny ľudí na celom svete.

Za otca moderného lyžovania sa považuje istý Nór - Sondre Norheim, ktorému sa prisudzuje vynález viazania lyží. Zjazdové lyžovanie, vo svete známe aj ako alpské lyžovanie, pozostáva z piatich športových disciplín: zjazd, slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom (Super-G), alpská kombinácia.

Zjazd


Zjazd je najrýchlejšou zjazdovou disciplínou. Zrejme práve preto je táto kráľovská lyžiarska disciplína divácky veľmi príťažlivá. Súťaží sa v jednom kole. Pretekári musia prejsť bránkami vyznačenú trasu v čo najrýchlejšom čase. Zjazdári môžu na niektorých úsekoch trate dosiahnuť rýchlosť 140-150 km/h. Najdlhšia zjazdovka na svete má dĺžku cez 4000 metrov.

Slalom


Slalom predstavuje pohyb po vyznačenej kľukatej trase. Pretekár sa rýchlymi oblúkmi snaží prejsť pomedzi ohybné bránky, čím neustále mení smer svojej jazdy. V tejto technicky atraktívnej disciplíne sa preteká na dve kolá, pričom sa hodnotí súčet oboch dosiahnutých časov.

Obrovský slalom


Obrovský slalom je možno technicky i fyzicky najnáročnejšou zjazdovou disciplínou. Jeho trať je omnoho dlhšia, členitejšia a náročnejšia než pri slalome. Pretekári musia byť preto fyzicky aj technicky veľmi dobre pripravený. Medzi bránkami sú oveľa väčšie rozostupy. Preteká sa taktiež v dvoch kolách.

Superobrovský slalom (Super-G)


Tzv. Super-G je najmladšou lyžiarskou disciplínou. Vyjadruje akúsi kombináciu rýchlosti zjazdu s technickou náročnosťou obrovského slalomu. Trať je len o niečo kratšia ako trať pri zjazde. I pravidlá sú podobné s pravidlami zjazdu. Najrýchlejší čas sa pretekári snažia dosiahnuť rovnako len v jednom kole.

Alpská kombinácia


Alpská kombinácia sa skladá z dvoch lyžiarskych disciplín - t.j. zo zjazdu a slalomu. Hodnotí sa súčet časov dosiahnutých v obidvoch disciplínach.

Rezervačný formulár

Vyplnenie rezervačného formuláru nie je záväzné, po odoslaní Vás budeme kontaktovať a dohodneme všetky ostatné detaily, prípadne zodpovieme všetky vaše otázky.

Miesto výcviku:

Druh výcviku:

Výkonnosť:

Na ochranu pred automatmi vložte prosim číslo súčet čísel 6 a tri:
* - Políčka označené hviezdičkou sú povinné a bez ich vyplnenia nebude možné odoslať formulár.

Kontakt

Mobil

+421(0) 905 276 764

Premiere-Group

info@premiere-group.sk

Majiteľ

Ing. Ľubomír Ilavský

Jakubková Lúka

Lyžiarsky svah Jakubková Lúka, Nový Smokovec 16, 062 01 Vysoké Tatry-Starý Smokovec v Hoteli Atrium

Tatranská Lomnica

Lyžiarske stredisko SKI resort Tatranská Lomnica, 059 60 Vysoké Tatry
Tešíme sa na Vás