Snowboarding a rôzne štýly jazdenia na boarde


U snowboardingu rozlišujeme rôzne štýly jazdy, rozdelené do niekoľkých skupín, pričom každú je možné ďalej deliť. Všeobecne sa štýly jazdy a tým aj snowboardy pre ne určené, delia na tri základné skupiny - Freestyle, Freeride a Carving snowboarding.

Freestylesnowboarding


Zahŕňa jazdu v neupravených terénoch, rôzne skoky, otočky, saltá a iné triky, jazdu v snowparkoch, zdolávanie rôznych prekážok a tež snowboarding v halfpipe (U-rampa.)

Pri freestyle snowboardingu je potrebné získať maximálnu voľnosť pohybu pri zachovaní dobrej ovládateľnosti snowboardu. Preto sa používajú mäkké topánky, freestylové viazania a snowboardy s nose (čítaj nouse - ohyby na koncoch dosky) vpredu aj vzadu.

Medzi freestylové závodné disciplíny patria:

  • halfpipe (U-rampa) - jazdec sa snaží urobiť čo najviac čo najobtiažnejších trikov
  • airstyle - jeden veľký skos, pri ktorom sa snaží jazdec urobiť čo najobtiažnejší trik, či kombináciu trikov
  • slopestyle - jazda z kopca s niekoľkými menšími skokmi a terénnymi vlnami, opäť snaha o prevedenie čo najobtiažnejšieho triku, tu sa však hodnotí aj štýl jazdy. V týchto disciplínach sa nehodnotí rýchlosť jazdy, ale kvalita a obtiažnosť skokov. Tento štýl je obľúbený predovšetkým medzi mladými prívržencami tohto športu.

Carvingsnowboarding


Jazda po upravených zjazdovkách výhradne rezanými oblúkmi. Dôraz sa kladie hlavne na maximálny prenos sily na hranu snowboardu. Pri tejto disciplíne sa naopak používajú tvrdé topánky, tvrdé viazanie a zjazdové snowboardy s nose iba vpredu.

Carvingové disciplíny sú:

  • zjazd
  • slalom
  • super-G

Tieto disciplíny sú rovnaké ako u lyžovania. Snowboarding má naviac:

  • paralelný slalom
  • duálne super-G

Jazdia ich vždy dvaja jazdci naraz a rýchlejší vyhráva.

Freeridesnowboarding


Je zrejme najpopulárnejším štýlom. Je kombináciou freestylu a carvingu. Predstavuje ako voľnú jazdu po neupravenom teréne, tak aj jazdu po upravených zjazdovkách. Do tejto skupiny zaraďujeme aj extrémny snowboarding.Je možné využitie všetkých druhov topánok aj viazaní. Freeridové snowboardy sú potom strednou cestou medzi vyhranenými štýlmi.

Superobrovský slalom (Super-G)


Tzv. Super-G je najmladšou lyžiarskou disciplínou. Vyjadruje akúsi kombináciu rýchlosti zjazdu s technickou náročnosťou obrovského slalomu. Trať je len o niečo kratšia ako trať pri zjazde. I pravidlá sú podobné s pravidlami zjazdu. Najrýchlejší čas sa pretekári snažia dosiahnuť rovnako len v jednom kole.

Do freerideových závodných disciplín môžeme zaradiť:

  • bordercross - je to akýsi motokros na doskách, kedy jazdci štartujú v skupinách na trať plnú prekážok a vyhráva ten, kto sa dostane dolu najrýchlejšie.

Rezervačný formulár

Vyplnenie rezervačného formuláru nie je záväzné, po odoslaní Vás budeme kontaktovať a dohodneme všetky ostatné detaily, prípadne zodpovieme všetky vaše otázky.

Miesto výcviku:

Druh výcviku:

Výkonnosť:

Na ochranu pred automatmi vložte prosim číslo súčet čísel 6 a tri:
* - Políčka označené hviezdičkou sú povinné a bez ich vyplnenia nebude možné odoslať formulár.

Kontakt

Mobil

+421(0) 905 276 764

Premiere-Group

info@premiere-group.sk

Majiteľ

Ing. Ľubomír Ilavský

Jakubková Lúka

Lyžiarsky svah Jakubková Lúka, Nový Smokovec 16, 062 01 Vysoké Tatry-Starý Smokovec v Hoteli Atrium

Tatranská Lomnica

Lyžiarske stredisko SKI resort Tatranská Lomnica, 059 60 Vysoké Tatry
Tešíme sa na Vás